Laptoplarda Anakart Neden Arızalanır ?

Laptoplarda Anakart Neden Arızalanır ?

Isınma Kaynaklı Arızalar

Aşırı sıcaklık anakarta zarar vererek laptopu bozmaktadır. Dolayısıyla anakart ısınması ve arıza çıkarması yaygın olan bir durumdur. Anakart üzerindeki chipset ve bga arızaları genelde ısınma kaynaklı olup, zamanla chiplerin altındaki lehimlerin çürümesi ve etkisini yitirmesiyle oluşmaktadır. Kullanıcılar genelde buna laptop anakart yanması der.

Darbeye Bağlı Arızalar

Laptopunuz darbe almış olabilir. Bu darbeye bağlı anakart üzerinde çatlaklar oluşmuş olabilir.

Sıvı Teması

Laptopun üzerine su, çay, kahve gibi sıvılar dökülür ve bu sıvılar yüzünden anakart kısa devre yapar. Bu durumda batarya ve şarj cihazı en hızlı şekilde çıkarılması gerekir. Aynı zamanda sıvı temasına bağlı klavye arızaları da görülebilmektedir.

Voltaj Kaynaklı Arızalar

Laptopunuzun adaptörünü değiştirmiş olabilirsiniz. Yanlış adaptörler de voltajdan dolayı anakart arızalarına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda elektrik kesintilerine bağlı anakart arızalarıda ortaya çıkabilmektedir.

Bios Problemleri

Notebooklarınızda bulunan BIOS’lar, anakart üzerinde bir entegreye yazılmış programlardır. Bilgisayarlarınızda voltaja, sisteminizdeki hatarlara, vb. sebeplerden dolayı BIOS’unuz arızalanabilir.

Bunlar belli başlı nedenlerdir. Bunların dışında oluşan sebeplerden de anakartlarınız arızalanabilir.

1 kayıttan 1 ile 1 arasi kayıtlar gösteriliyor.